Historia   Produkcja   Kształtowe cięcie pianki   Galeria   Statystyka   Kontakt   EM-1   Vita Biosa

 

 

 
 

.: EM  :. OPIS PORADY
 
 


KILKA PODSTAWOWYCH INFORMACJI O STOSOWANIU EM-1


* Istotna jest świadomość, że Efektywne Mikroorganizmy są żywe i potrzebują dla siebie do rozwoju: substancji organicznej jako pokarmu, ciepła, wilgoci i czasu.

* Jeśli obserwuje się glebę i rośliny, rozumiejąc zasady działania świata mikroorganizmów, to samodzielnie można dojść do najkorzystniejszego sposobu ich stosowania.

* Efektywne Mikroorganizmy powinny być skutecznie wprowadzone w środowisko glebowe, - jako oprysk podczas uprawek przedsiewnych, pielęgnacyjnych, pożniwnych itp.

* Efektywne Mikroorganizmy stosujemy przeciętnie w granicach od 200 do 600 litrów wody na hektar, - im wyższa dawka EM-1 i mniejsza wilgotność, tym więcej wody należy użyć.

* Efektywne Mikroorganizmy to żywe kultury bakteryjne i mogą ulec wysuszeniu,- dlatego zaleca się wykonywać opryski w dni wilgotne; pochmurne, najlepiej w trakcie deszczu,(który ułatwia wprowadzenie szczepionki w głąb gleby) lub bezpośrednio przed uprawą mechaniczną.

* Opryskiwacz powinien być zawsze dobrze wypłukany!!!
Stosowanie Efektywnych Mikroorganizmów wymaga, co najmniej tygodniowej karencji w stosowaniu chemicznych środków ochrony, aby nie zniszczyć mikroorganizmów.

* Ciśnienie robocze opryskiwacza zawsze powinno wynosić zawsze poniżej 3 Atmosfer!!!
Liczne mikroorganizmy zginą przy wyższym ciśnieniu z powodu uszkodzeń błon komórkowych.

* Korzystne jest dodatkowe stosowanie EM w okresie wegetacyjnym roślin.

* W okresie wegetacyjnym wskazane jest rozłożenie zaplanowanej dawki EM na kilka mniejszych oprysków.

* Dawkę jednorazową np. 3 L EM-1/ha (60 l EM-A /ha), - stosujemy bezpiecznie na zdrowych plantacjach, od momentu, kiedy rośliny osiągną stadium czwartego liścia.

* W opóźnionych oziminach zaleca się na ogół stosowanie 50% dawki EM-1 jesienią, a drugą połowę przy wiosennych zabiegach polowych.

* Bardzo późno wysianej oziminie najczęściej towarzyszą zbyt niskie temperatury niekorzystne do rozwoju mikroorganizmów, wtedy całą dawkę EM-1 podajemy wiosną, ze względu na bardziej sprzyjające warunki.

* Wielkość dawki EM-1 należy dostosować do stopnia degradacji gleby i poziomu próchnicy - żeby zdominować istniejącą niekorzystną mikroflorę glebową.

* Jeśli efekty stosowania nie są widoczne, - dawkę EM-1 należy zwiększyć i tak utrzymać aż do osiągnięcia widocznej poprawy.

Niektóre gleby są tak bardzo zdegradowane, że potrzebują więcej czasu na uaktywnienie procesów biologicznych.

Przygotowanie EM-1 do użycia


Preparat EM-1 stosuje się w dwóch formach:

1. Jako EM-1, czyli koncentrat otrzymany od Producenta lub Dystrybutora.

Mikroorganizmy EM znajdujące się w koncentracie są w stanie życia utajonego, należy je ożywić.
W tym celu 1 litr EM-1 mieszamy z 4 litrami wody o temp. 30-37º C i 4 łyżkami Melasy (Cukru) rozpuszczonymi uprzednio w tej ciepłej wodzie.
Tak ożywiony EM-1 jest gotowy do użycia po 12 godzinach, jeżeli stoi w pomieszczeniu o temperaturze minimum 18 ° C.
Należy go zużyć w ciągu 24 godzin.


2. Jako EM-A / Aktywny, Namnożony/.

Aby otrzymać z jednego litra EM-1 20 Litrów EM-A:
18 Litrów wody o temperaturze 30-37° C
1 Litr Melasy( lub 1,5 kg cukru)
1 Litr preparatu EM-1


Melasę rozpuszczamy całkowicie w ciepłej wodzie i dodajemy EM-1dobrze wszystko mieszając.
Czyste pojemniki napełniamy tą mieszanką tak, by zminimalizować przestrzeń wypełnioną powietrzem. Pojemniki zamykamy szczelnie i stawiamy w ciemnym pomieszczeniu o temp. min. 18°C. Jeżeli pojemniki są z materiału nieprzepuszczającego światła mogą stać w pomieszczeniach widnych. Gdy temperatura mieszaniny utrzymuje się w granicach 18-30 ° C, EM-A gotowe jest do użycia po 7 dniach.
W temp. 30 - 37 °C, EM-A gotowy jest po 5 dniach.
Co jakiś czas wypuszczamy tworzące się w pojemnikach gazy.
Tak otrzymane EM-A powinno być użyte w ciągu 14 dni.
Po tym terminie zaczyna się proces obumierania bakterii.


Uwaga: Specyfika preparatu pozwala tylko na jednorazowe namnożenie. Dalsze rozmnażanie czyni preparat całkowicie nieskutecznym w działaniu, ze względu na zmianę równowagi mikroorganizmów.

 

 
     

Zakład Produkcyjny Innowacyjno-Wdrożeniowy

Copyright © 2005-2024